9 mar 2014

Mądra głowa zna przysłowiaAutor: Renata Piątkowska
Wydawnictwo:Bis
Ilość stron: 88
Okładka: twarda 
Rok wydania: 2012

Przysłowia. Kto z nas ich nie używa? A kto wie skąd się wzięły? Przyznam się ,że nigdy się nad tym nie zastanawiałam a czytanie tej książki również i mnie się przydało :). W książce znajdziemy 15 opowiadań i każde o innym przysłowiu. Wszystko wytłumaczone w sposób przyjazny dziecku i tak by ono zrozumiało o co chodzi. Bohaterami każdego przysłowia są inne osoby więc spokojnie można sobie czytać pojedynczo. Opowiadania są krótkie czasem zabawne innym razem mniej ale przekazują w sposób zrozumiały przysłowia. Znajdziemy tu między innymi wytłumaczenia z braku laku dobry kit, jedna jaskółka nie czyni wiosny, gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, strach ma wielkie oczy czy jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził.
Jak widać przysłowia dość dobrze znane ale jak powstały pewnie większość nie wie. Podoba mi się  tow jaki sposób autorka przedstawia pochodzenie przysłów tak by kilkulatek zrozumiał.
Na samym końcu piękne przysłowie dom bez książek to dom bez okien. Sposób w jaki mama tłumaczy synkowi o co chodzi w tym przysłowiu:
Dom bez książek to dom bez okien, tak to brzmiało, prawda- spytała mam, a Paweł pokiwał głową.
To jest przysłowie i warto je zapamiętać. Bo widzisz, tu nie chodzi o zwykłe okna z szybami i firankami - powiedziała z uśmiechem. Rzecz w tym, że każda książka otwiera przed nami takie niewidzialne, tajemnicze okno.No i powiedzcie jak tu nie kochać książek :DKsiążka bierze udział w wyzwaniach
Odnajdź w sobie dziecko 
2014 rok z 52 książkami
KlucznikPodpis

7 komentarzy:

 1. mi by sie przydała taka książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, wygląda przeuroczo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodaję +1 punkt za autor jest kobietą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Renata Piątkowska pisze bardzo fajnie. Sama mam przyjemność z czytania jej książek. Tej niestety nie znam :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga :)
Na pewno się odwdzięczę :)