26 kwi 2016

Rikuś / Rikuś i Anusia

Rikuś


Autor: Guido Van Genechten
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 32
Okładka: twarda
Rok wydania: 2016

Seria: Rikuś


Są różne króliczki jedne chude, drugie grube, mądre czy mniej mądre i każdy z nich ma dwoje długich uszu jednak nie Rikuś. Rikuś jest inny bo jego prawe uszko jest oklapnięte i przez to inne króliczki się z niego śmieją. Rikuś nie marzył o niczym innymi jak o tym by mieć dwa jednakowe uszka. Próbował praktycznie wszystkiego wisiał do góry nogami na gałęzi, ukrywał uszka pod kapturkiem na czajniczek,wtykał sobie marchewkę do uszka czy przywiązywał ucho do patyka i jeszcze wiele innych rzeczy. Robił wszystko byle tylko nie różnić się od innych króliczków i nie być wyśmiewanym z powodu tego, że jest inny.Był nawet u pana doktora od którego dowiedział się, że wszystko z jego uszkiem w porządku tylko jest po prostu inne. To dało mu do myślenia i sprawiło, że wpadł n świetny pomysł. Jaki to już wam nie zdradzę powiem tylko, że zaakceptował siebie takim jakim jest i uczynił z tego atut :)Rikuś i Anusia


Autor: Guido Van Genechten
Wydawnictwo: Adamada
Ilość stron: 32
Okładka: twarda
Rok wydania: 2016

Seria: Rikuś

Rikuś zrobi wszystko,żeby spodobać się Anusi marzy o tym,że są przyjaciółmi. Jednak nie miał odwagi odezwać się do niej bo bał się, że go nie polubi. Pomyślał, że może jak się zmieni to Anusia go polubi i zostaną przyjaciółmi. Następnego dnia wcielił swój plan w życie i zaczął od ubrania się w długie spodnie, potem stwierdził że jak będzie wyprężony jak żołnierz czy wyglądał na mądrzejszego w okularach Anusia zwróci na nniego uwagę. Pomysłów miał sporo ale wszystkich wam nie zdradzę bo o czym wtedy poczytacie? W końcu Rikuś wpadł na pomysł, że zostanie tajemniczym króliczkiem w masce jednak zamiast zaciekawić Anusia wystraszył ją tak, że zaczęła uciekać.  Kiedy jednak Anusia dowiedziała się, że tajemniczy królik to Rikuś ten zapytał ją czy pójdzie z nim na spacer. Czy się zgodziła przeczytacie w książeczce.

Obie książeczki o Rikusiu poruszają bardzo ważne zagadnienie akceptacji samego siebie i inności. Pokazują dzieciom, że udawanie kogoś innego niż się jest wcale nie ułatwia nawiązywania znajomości a wręcz czasem utrudnia. Rikuś jest króliczkiem, który się wyróżnia i jest inny niż reszta króliczków co nie jest łatwe. Jednak jego historie pokazują, że dopiero wtedy gdy my sami zaakceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy wtedy zrobią to inni. Książki dają też możliwość porozmawiania z dzieckiem po ich przeczytaniu bo jak wiadomo problem akceptacji siebie takiego jakim się jest jest duży zwłaszcza gdy w około wszyscy naciskają by być jak wszyscy a każdy kto jest inny jest be. Dodatkowym plusem są świetne ilustracje a duża czcionka pozwala starszym dzieciom samodzielnie czytać.


Książeczki jak najbardziej polecamy.

Książeczki biorą udział w wyzwaniu:
dziecinnie
gra w kolory II


Za książeczki dziękujemy Wydawnictwu Adamada

3 komentarze:

  1. Uwielbiam książeczki, które nie tylko bawią, ale i uczą!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka i poruszane problemy bardzo mi pasują, ale ilustracje średnio mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga :)
Na pewno się odwdzięczę :)