24 paź 2016

Grajmy w szachy 1-3

Autor: Magdalena Zielińska
Wydawnictwo: Polski Związek Szachowy
Ilość stron: 108 / 80/ 88
Okładka: miękka
Rok wydania: 2010/ 2011/ 2014
Michasia od zeszłego roku gra w szachy w poznaniu zasad i wszystkich figur pomogła i dalej pomaga seria Grajmy w szachy.  Jest to seria skierowana do młodszych dzieci i świetnie prowadzi młodego szachistę przez świat szachów. W każdej części poznamy inne zasady w jakich gra się na szachownicy, w raz z poziomem wiedzy i praktyki książki oferują coraz więcej informacji. W wycieczce po Szachowej Krainie w każdej części dzieciom będzie towarzyszył Dobrosułek- giermek rycerza.

Grajmy w szachy cz 1

W tej części dzieci dowiedzą się kto wymyślił grę, kto w nią grał. Młody mistrz szachowy pozna szachownicę i jej cechy, szachowe wojsko nie będzie miało dla niego tajemnic. Dowiedzą się jakie są Prawa Szachowej Krainy. Omówiony zostaje tutaj szach i mat oraz pat. Znajdziemy również ciekawy rozdział Szachowa magia w a nim roszadę, przemianę pionka, bicie w przelocie. Nie zabraknie w tej części kolorowanek, całej masy ćwiczeń mających na celu zapamiętanie ruchów, 
Grajmy w szachy cz 2

Na dzień dobry czeka przypomnienie i utrwalenie wiadomości z części pierwszej. Dzieci nauczą się matować nie tylko dwiema wieżami ale także królową (hetmanem) i królem. Omówione zostają również zasady szachowej bitwy i tak dowiemy się jak grać by wygrać, czym jest związanie i na czym ono polega, jak poprowadzić atak z odsłony, Nie zabrakło również informacji o tym jak dobrze zacząć partie i jak nie wpaść w pułapkę. A na koniec podano zasady według jakich zapisujemy rozgrywkę.

Grajmy w szachy cz 3

Trzecia część opowieści o Szachowej Krainie to jeszcze więcej metod na pokonanie przeciwnika, sposobów na wykorzystywanie jego błędów i co najważniejsze samemu ich uniknięciu w każdej części bitwy: debiucie, grze środkowej i końcówce. Dowiemy się do czego służy zegar szachowy i jak się go obsługuje, a także jak należy się zachowywać na turnieju szachowym.

Książki biorą udział w wyzwaniu:
dziecinnie


1 komentarz:

  1. Szachy nigdy nie były moją mocną stroną, aczkolwiek z 15 lat temu grałam trochę dla rozrywki. Zapamiętam te tytuły.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga :)
Na pewno się odwdzięczę :)